Sportul Şimleu a câştigat Liga a IV-a de fotbal

Lider detaţat înaintea etapei de duminică, Sportul Şimleu a devenit matematic echipa campioană în Liga a IV-a de fotbal, cu patru etape înainte de final, după ce s-a impus duminică, în deplasare, cu scorul de 7 – 0 în faţa echipei CS Barcău Nuşfalău, iar ocupanta locului secund, Dumbrava Gîlgău, a obţinut doar o remiză, 3 – 3 pe terenul celor de la Favorit Dobrin. În urma celor două rezultate, şimleuanii acumulează 69 de puncte, având 14 lungimi avans faţă de echipa din Gîlgău. Având în vedere până la finalul campionatului mai sunt de disputat doar patru etape, Sportul Şimleu nu mai poate pierde locul întâi, chiar dacă nu mai obţine nicio victorie până la final.

Şimleul a condus cu scorul de 4 – 0 după prima repriză, prin reuşitele lui Cristian Ţurcaş, din minutul cinci, Lupo Csaba, din minutul 39 şi dubla lui Adrian Gheţi, din minutele 43 şi 44. După revenirea de la vestiare, tot Şimleul a fost echipa mai prezentă în joc, iar în minutul 68, Emil Borz a majorat avantajul. Ultimele goluri au fost marcate de Adrian Chiş, în minutul 82 şi Ioan Moşincat, în minutul 90.

Bătălia cea mare s-a dat la juniori, unde Barcău Nuşfalău şi Sportul Şimleu s-au duelat pentru câştigarea titlului de campioană. Şimleuanii aveau un avans de trei puncte înaintea etapei de duminică, dar un meci mai mult disputat. Scorul final a fost 3 – 0 în favoarea juniorilor din Nuşfalău, care au egalat Şimleul la puncte după acest succes având, în acest moment, prima şansă la titlul de campioană judeţeană. Nuşfalăul a început în forţă încă din startul partidei, iar în minutul doi a deschis scorul prin Lucian Olteanu, care a mai marcat o dată în minutul 11, ducând scorul la 2 – 0. Tabela a fost închisă în minutul 43, de Boldizsar Attila.

Până la finalul campionatului, Nuşfalăul mai are de jucat la Crasna, pe teren propriu cu Gloria Bobota şi Luceafărul Bălan, iar în ultima etapă va evolua pe terenul celor de la Olimpic Bocşa.

Sportul Şimleu mai are de susţinut doar trei meciuri, la Gloria Bobota, pe teren propriu cu CS Crasna şi la Dumbrava Gîlgău, iar în ultima etapă va sta.

Etapa viitoare este programată miercuri după-amiaza, după următorul program: Unirea Mirşid – AS Chieşd, CS Crasna – CS Barcău Nuşfalău, Favorit Dobrin – Silvania Cehu Silvaniei, Dumbrava Gîlgău – Flacăra Halmăşd, Olimpic Bocşa – FC Zalău II, Gloria Bobota – Sportul Şimleu şi Benfica Ileanda – Luceafărul Bălan.

Rezultatele complete şi marcatorii:

Rapid Jibou – CS Crasna 10 – 1, juniori 2 – 0

Au marcat: Adrian Fărcaş (min. 7, 48, 64 şi 82), Alexandru Turcu (min. 17, 58, 75), Ciprian Roja (min. 37), Ovidiu Moldovan (min. 77) şi Marius Muntean (min. 80), respectiv Andrei Ancuţa (min. 89)

FC Zalău II – AS Chieşd 3 – 3, juniori 14 – 0

Au marcat: Daniel Supuran (min. 10), Alexandru Pop (min. 14) şi Paul Chiş (min. 70), respectiv Cătălin Marian (min. 30), Ovidiu Cătană (min. 72) şi Marius Argylean (min. 85)

Favorit Dobrin – Dumbrava Gâlgău 3 – 3, juniori 0 – 1

Au marcat: Csoka Gabor (min. 61), Alin Şuteu (min. 83) şi Bogdan Ember (min. 89), respectiv Isai Făzăcaş (min. 6), Flavius Ilieş (min. 53) şi Marius Rus (min. 79)

Silvania Cehu Silvaniei – Benfica Ileanda 3 – 2 (1 – 0), juniori 1 – 2

Au marcat: Andrei Bene (min. 25), Cosmin Bene (min. 55) şi Ionuţ Pop (min. 80), respectiv Andrei Ciurar (min. 90 şi 90+3)

CS Barcău Nuşfalău – Sportul Şimleu 0 – 7, juniori 3 – 0

Au marcat: Cristian Ţurcaş (min. 5), Lupo Lorand (min. 39), Adrian Gheţi (min. 43 şi 44), Emil Borz (min. 68), Adrian Chiş (min. 82) şi Ioan Moşincat (min. 90)

Flacăra Halmăşd – Unirea Mirşid 4 – 6, juniori 1 – 5

Au marcat: Ioan Ardelean (min. 8), Alin Puşcaş (min. 54), Nemes Berthold (min. 81) şi Cosmin Savu (min. 90+3), respectiv Ciprian Pavel (min. 31), Flaviu Bărnuţiu (min. 57 – 11m şi min. 68 – 11m), Florin Pop (min. 83), Marius Cozma (min. 89) şi Alin Chiş (min. 90+2)

Luceafărul Bălan – Gloria Bobota 3 – 0 (neprezentare)

1. Sportul Şimleu  25  22  3  0  116 – 19  69p

2. Dumbrava Gîlgău  24  17  4  3  103 – 33  55p

3. Rapid Jibou  25  15  6  4  71 – 25  51p

4. Unirea Mirşid  24  15  3  6  66 – 35  48p

5. CS Barcău Nuşfalău  24  15  2  7  67 – 48  47p

6. Luceafărul Bălan  24  13  5  6  74 – 32  44p

7. CS Crasna  24  10  2  12  59 – 67  32p